Fotorelacja 2019

Po sąsiedzku w czeskim stylu | 07.06

« Powrót do listy relacji

Jak co roku z początkiem czerwca w Instytucie Kultury Miejskiej odbył się Podwieczorek Sąsiedzki dla osób związanych z Instytutem – pracowników, sąsiadów i przyjaciół. Zgodnie z tradycją stoły uginały się od potraw, ciast i przekąsek przyniesionych przez gości.

Tym razem wydarzenie zyskało dodatkowo charakter transgraniczny, ponieważ wystąpił zespół naszych południowych sąsiadów – czeska grupa Široko w składzie Jana Tománková, Tomáš Haimann i Filip Tománek.

Podczas gdy w sieni Instytutu wspaniale rozbrzmiewał repertuar muzyków ze Wschodnich Czech, tuż obok Judyta Warzecha-Grzymała reprezentująca Kolektyw Samo Dobro razem z uczestnikami i uczestniczkami podwieczorku wypełniła przestrzeń zapachem tradycyjnej dla czeskiej kuchni zupy czosnkowej, której wszyscy mogliśmy skosztować z grzankami i tartym serem. Judyta wprowadziła nas także w sztukę marynowania sera pleśniowego, chętne osoby mogły zrobić swój własny słoiczek nakládanego hermelínu, bardzo popularnej czeskiej przekąski.

Dla osób z zacięciem rękodzielniczym na przedprożu Instytutu odbywały się warsztaty dziergania na palcach pod okiem Anny Chęć i Tomasza Czeczko z Doliny Bawole Serce. Można było dać nowe życie starym t-shirtom i stworzyć z nich na przykład myjkę lub naszyjnik.

Jak już przyjęło się od kilku lat – z podwieczorku nikt nie wyszedł z pustymi rękami ani głodny.

Tekst: Barbara Cysewska

Foto: Barbara Cysewska, Tomasz Czeczko, Dolina Bawole Serce, Vojta Novotny

Dni Sąsiadów

Dni Sąsiadów