Fotorelacja 2019

Sąsiedzki spacer z przyrodnikiem | 15.06

« Powrót do listy relacji

Prognozy pogody zapowiadały tego dnia po 13.00 deszcze, więc z niepokojem wystartowaliśmy na eksplorację lasu. Stroje obowiązywały turystyczne, przede wszystkim dobre buty i kurtki z długimi rękawami. Buty – owszem w trudnym terenie zawsze się sprawdzają, ale słońce było silniejsze od chmur i kurtki nie były potrzebne.
Marcin Wilga, znany gdański przyrodnik, odkrył przed nami tajniki lasu, który ma stać się Kokoszkowskim Parkiem Leśnym, zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Sami nie potrafilibyśmy docenić tego bogactwa, a wręcz moglibyśmy nie zauważyć drobnych żyjątek o barwnym życiu, o których p. Marcin fascynująco opowiadał. Znalazł nawet chroniony storczyk – stoplamek. Ciekawostkę uzmysłowiły nam porosty na pniach drzew – w pasie do 200 – 300 m od ul. Kartuskiej wskazywały na zanieczyszczenie powietrza, dalej już spotkaliśmy porosty informujące do dobrej jakości powietrza. Wniosek – są jeszcze w naszym mieście tereny stosunkowo mało dotknięte antropopresją – chrońmy je .
Po wyczerpującym spacerze piknikowaliśmy nad stawem Martynka przy kompocie z rabarbaru z sąsiedzkiego ogrodu i przepysznych wypiekach przygotowanych przez PANÓW! W nagrodę otrzymali Sąsiedzkie Książki Kucharskie.

Dni Sąsiadów

Dni Sąsiadów