Wszystkie fotorelacje

Święto ulicy Dickmana

W sobotę, 30 maja 2015 odbyła się już szósta edycja Święta ul. Dickmana. Święto rozpoczęło się około godziny 14.30, zakończyło... po północy.

Organizatorami byli mieszkańcy ulicy Dickmana. Święto zostało zgłoszone do projektu Gdańskie Dni Sąsiadów przez Jaromira Belickiego. Imprezę została dofinansowało Miasto Gdańsk. Współorganizatorem Święta była Fundacja Wspólnota Gdańska.

W imprezie wzięło udział około 50 osób – mieszkańców ulicy i ich gości. Święto połączyło osoby, które przybyły tu w 1945 roku z innych części Polski, osoby mieszkające tu od urodzenia (po 1945 roku), osoby które wprowadziły się później oraz takie, które wynajmują tu mieszkania. Były obecne także osoby, które kiedyś mieszkały przy tej ulicy, a dzisiaj mieszkają gdzie indziej, lecz ciągle czują się Dickmaniakami. Były reprezentowane wszystkie generacje: od niemowlaków po seniorów po 90-ce.

Część ulicy została zamknięta dla ruchu samochodowego. Na jezdni stanęły stoły i krzesła oraz zadaszona estrada, na której występowali zaproszeni artyści:

- Bogna Forkiewicz (sopran) i Maciej Gański (pianino) z repertuarem operowym i operetkowym,

- Valery Filipov (śpiew, gitara, fletnia Pana i piła koncertowa), który śpiewał pieśni i piosenki polskie i ukraińskie. Wystąpił także syn Valerego Filipova – Antoni.

Na scenie wystąpili również studenci mieszkający przy ul. Dickmana 21: Michał Dulko (gitara) i Anna Kołodziej (śpiew) oraz dzieciaki: Dominik i Daria opowiadający szkolne dowcipy.

Impreza była składkowa – każdy przyniósł, co mógł. Najważniejszym elementem Święta były ROZMOWY, ŚPIEWY i TAŃCE, ale dodatkowo odbyły się dwa konkursy: „Narysuj swoją rodzinę kredą na asfalcie” oraz miniturniej kręgli. Przy obydwu było mnóstwo zabawy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody; zwycięzcy – trochę bogatsze (książki, farby, kredki, itp.).

Specjalnymi gośćmi Święta byli pani Małgorzata Chmiel, Radna Miasta Gdańska i pan Andrzej Osipów, Przewodniczący Dzielnicy Oliwa.

Wydaje się, że tegoroczna edycja Święta ul. Dickmana zakończyła się sukcesem. Najlepszą miarą tego sukcesu jest fakt, że mieszkańcy byli ze sobą aż do północy, a i wtedy rozchodzili się do domów bardzo niechętnie...

Autorami fotografii ilustrujących przebieg Święta ul. Dickmana są: Aleksandra Abramowicz i Andrzej Stelmasiewicz.

Dni Sąsiadów

Dni Sąsiadów