Wszystkie fotorelacje

Dzień Małego Sąsiada w IKM

W ramach Gdańskich Dni Sąsiadów – akcji organizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, zdecydowaliśmy się przeprowadzić wydarzenie skierowane do małych gdańszczan i gdańszczanek, czyli po raz pierwszy zorganizowałyśmy Dzień Małego Sąsiada. 7 czerwca od godz. 11.00 do 15.00 Marta, Larysa i Kasia zaprosiły najmłodszych mieszkańców miasta Gdańska wraz z rodzicami do wspólnej zabawy i integracji.
Zależało nam, aby nasi uczestnicy poczuli jak ważne jest dla nas budowanie wspólnej więzi podczas sąsiedzkich spotkań i spędzania razem wolnego czasu.
Przygotowania rozpoczęłyśmy już w porannych godzinach. Na przedprożu rozłożyłyśmy leżaki, Sień udekorowałyśmy girlandami i kolorowymi balonami. Nasz „stoliczek nakrył się” przepysznymi smakołykami. Kolorowe koce i poduszki zapraszały dzieci,
aby przysiąść na nich i zagrać w grę czy pokolorować swoją ulubioną kolorowankę. Niedzielne popołudnie przepełnione było mocą atrakcji dla małych bywalców Sieni.
W krótkiej chwili Sień zmieniła się w przestrzeń warsztatów dla dzieci.
Prowadząca warsztaty Małgosia Zamorska-Misztal zaprosiła naszych małych gości do stworzenia własnych ulubionych „zakładkowych zwierzaków”. Warsztaty tworzone były wokół książek Adama Wajraka.
Ptaki, liski i inni mieszkańcy lasu pojawiły się przez chwilę w Sieni. Przepięknie kolorowe zakładki były ozdobą niejednej książki. Podczas Dnia Małego Sąsiada odbył się kiermasz książek m.in. autorów, którzy uczestniczyli w gdańskiej edycji Festiwalu Literatury
dla Dzieci: Adama Wajraka, Agnieszki Tyszki, Agnieszki Stelmaszyk, Rafała Kosika, Macieja Wojtyszki i Anny Czerwińskiej– Rydel.
Rodzice również nie pozostawali w tyle! Chętnie wraz ze swoimi pociechami oddawali
się twórczej kreacji! Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty z tworzenia wynalazków – własnoręcznie stworzony tam wiatrak może do tej pory zdobi rower lub balkon uczestników. Dzieci były zaskoczone, jak w prosty sposób można zrobić telefon,
który pozwolił na ciekawe pogawędki wśród najmłodszych. Gosia, Marta, Kasia i Larysa doskonale wiedziały, co fascynuje dzieci.
To bańki mydlane!  Piękne, kolorowe, unoszące się w powietrzu kule spowodowały,
że maluchom aż oczy zabłysły. A zrobić je samemu/samej – to dopiero była frajda. Bańki przybrały rozmaite kształty i rozmiary, a zabawa na przedprożu naszego budynku nie miała końca.
Dla wytrwałych, którzy byli z nami do końca naszej integracyjnej imprezy, o 15:00 rozpoczął się konkursy dla dzieci. Do losowania nagród zaprosiłyśmy dwie małe uczestniczki, które wylosowały nagrody z „kryształowej kuli”.
Na naszych gości podczas całej imprezy czekał  poczęstunek oraz kącik z grami planszowymi i stoliczki z kolorowankami. Każdy mały uczestnik otrzymał przypinkę i mógł zrobić sobie zmywalny tatuaż z ciekawym wzorem. Najlepszym dowodem była koordynatorka niedzielnego spotkania – Marta, która dumnie paradowała ze swoim tatuażem na przedramieniu. A jaki tatuaż wybrała dla siebie? O tym mogli przekonać się tylko uczestnicy Dnia Małego Sąsiada…
Uroczystość okazała się sukcesem. Liczymy, że wydarzenie, które odbyło się w Sieni zainspiruje rodziców i dzieci do wspólnych zabaw na podwórkach i parkach, do wspólnej integracji… Pamiętajmy więc, że „Wszyscy wszak jesteśmy swoimi sąsiadami”.
Dziękujemy, że byliście z nami! Pozdrawiamy: Marta, Kasia, Larysa i Gosia :)
Zajęcia dla dzieci prowadzone są we współpracy z Fundacją Generacja.
Zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w prowadzonych przez IKM warsztatach.
Katarzyna Buczek, Marta Mirońska

Dni Sąsiadów

Dni Sąsiadów