Wszystkie fotorelacje

Wieczór Ramadanowy z muzułmanami

Rozpoczęło się burzliwie. Gdańsk zalały strugi deszczu, oliwskie ulice opustoszały, a część naszej załogi, w oczekiwaniu na gości ukradkiem zerkała na historyczny dla Polaków mecz ze Szwajcarią w sąsiedniej kawiarni.

 Jednak deszczowa pogoda nie odstraszyła zainteresowanych i tuż przed 18:00 zaczęli przybywać pierwsi goście.

Zostali powitani orzeźwiającą, orientalną herbatą z nutą szałwii arabskiej – maramia, gotowaną i przyrządzaną według oryginalnej arabskiej receptury.

Pierwszym punktem programu była prezentacja na temat historii i rodzajów kaligrafii arabskiej, którą przedstawił dr Montaser Elmoubarak.

Już sama prezentacja wzbudziła dyskusję na temat dialektów języka arabskiego. Pomimo tego, że Arabów łączy jeden  klasyczny język arabski, to ze względu na przynależność do danego regionu geograficznego i narodowości posługują się jego różnymi dialektami. Ciekawostką dla gości był fakt, że czasami łatwiej jest im się porozumieć językiem książkowym niż mówionym, gdyż wymowa identycznych słów arabskich  bywa różna dla różnych narodowości.

Po części teoretycznej nasi sąsiedzi wzięli udział w praktycznych warsztatach prowadzonych przez dr Montasera Elmoubaraka.

Każdy otrzymał wykaligrafowane różnymi rodzajami kaligrafii swoje imię, a następnie mógł spróbować swoich umiejętności w piśmie arabskim, przy udziale i pomocy naszej międzynarodowej załogi: Mu’ath – Jordania, Mostafa i Abdulrahman – z Algierii, Yousef – z Syrii, Jaffar – z Turcji, Mohamed – z Palestyny i dr Montaser – z Sudanu.

Po warsztatach kaligrafii Mohamed Atoun przedstawił prezentację na temat znaczenia i wielkiej wagi Ramadanu dla muzułmanów.

Rozpoczął od informacji, kogo spośród muzułmanów obowiązuje post, a kto jest z niego zwolniony. Wskazał na prawdziwy sens Ramadanu, który jest nie tylko powstrzymywaniem się od jedzenia i picia, ale ma przede wszystkim głęboki wymiar duchowy i jest czasem doskonalenia siły charakteru, wiary, moralności, uwrażliwienia się na los milionów głodujących ludzi na całym świecie. Jest również czasem  pokuty, przebaczenia i jałmużny.  Atoun porównał Ramadan do Sylwestra i Nowego Roku, gdzie większość ludzi podejmuje nowe wyzwania np. pozbycia się złych nawyków, rzucenia nałogów. Dla muzułmanów, którzy właściwie odbierają sens i cel postu, to właśnie Ramadan jest takim odpowiednim momentem wprowadzania zmian w życiu i doskonalenia się.

Ciekawostką dla gości był fakt, że okres trwania postu w różnych zakątkach świata jest różny i zależny od wschodu i zachodu słońca - dlatego w Polsce muzułmanie poszczą około 19 godzin, a np. w Finlandii 23 godziny i 5 minut!

Bardzo interesującą dyskusję na temat Ramadanu, religii, muzułmanów, integracji i nie tylko, kontynuowaliśmy do późnych godzin wieczornych podczas orientalnej kolacji przygotowanej i serwowanej przez profesjonalnego kucharza – Jaffara Alizaade -  w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów.

W menu znalazła się m. in. gęsta i aromatyczna zupa z zielonej soczewicy, shawarma z jagnięciny i wołowiny, orientalny ryż z warzywami - bakłażanami, cukinią, papryką, zapiekane warzywa, świeże sałaty oprószone pachnącą natką pietruszki i oczywiście nie zabrakło też tradycyjnych orientalnych falafeli.

Rozmowa, śmiech, wspólna kolacja, ciekawość, chęć wzajemnego poznania się i szacunek dla odrębności zarówno religijnej jak i kulturowej – było wspaniale :)

To spotkanie udało się zorganizować dzięki współpracy z Towarzystwem św. Brata Alberta, Wspólnoty Gdańskiej oraz Banku Żywności w Trójmieście.

Dziękujemy naszym sąsiadom i partnerom ! Zapraszamy do ponownej współpracy, do zobaczenia :)

Autorką relacji jest Pani Monika Wierzbicka. Więcej zdjęć można znaleźć tutaj.

Dni Sąsiadów

Dni Sąsiadów