Wszystkie fotorelacje

Powitanie lata w Morskim Klubie Morza „Zejman”

Melduję, że impreza była bardzo udana. Wszystko odbyło się zgodnie z planem i zapowiedzią

Spotkaliśmy  się przed wejściem do Klubu Morza „Zejman”  Tu czekała  na nas nasza klubowa koleżanka Ania Nawrocka - Morze, która jest Lokalnym Przewodnikiem po Dolnym Mieście w Gdańsku współpracującym z Instytutem Kultury Miejskiej oraz Opowiadaczem Historii Dolnego Miasta.

Ania poprowadziła  nas do sąsiednich, ciekawych zakątków Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Ania Nawrocka Morze - jako Przewodniczka i Opowiadacz Historii Dolnego Miasta - po prostu rewelacja! Miałam rację, że to Nasz Skarb.

Było nas około 30 uczestników. Trasa wycieczki: Klub „Zejman” - Bastion Żubr - Kamienna Śluza, zajezdnia tramwajowa - szpital na ul. Kieturakisa - .Dwór Uphagenów - Łaźnia - szkoła na ul. Śluza - Jałmużnicza - Kamienica „Panna Gdańska” - Apteka pod Łabędziem - Kolonia Abegga - Dworzec Gdańsk - Kłodno Zejman - ul. Pod Zrębem - Plac Wałowy (Urząd Wałowy, Koszary, Baszta Biała i Atutowa, Mała Zbrojownia, Lombard, Bastion św. Gertrudy) - Brama Nizinna z bramą kolejową.

Ania bardzo ładnie i ciekawie opowiadała,  historię przeplatała anegdotkami, odpowiadała na pytania, a na dodatek pokazywała widoczki obiektów z okresu ich świetności. Wspaniale. Dzięki Ani poznaliśmy miejsca zamieszkania naszych Sąsiadów.

Na koniec spaceru podziękowaliśmy Ani oklaskami i uściskiem. Wszyscy uczestnicy spaceru wyrazili swój zachwyt i zadeklarowali wolę odbycia kolejnego zwiedzania. Mało tego - już snujemy plany, żeby popłynąć kajakami i zobaczyć miasto z wody, a Ania będzie nam opowiadała - z kajaka, oczywiście. Bardzo dziękujemy Ci, Aniu.

W drodze powrotnej ze spaceru z Przewodniczką Anią po Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu, żeńska część załogi udała się na pobliską łączkę po ziele i kwiatki na wianki. Trzeba było przypomnieć sobie „jak to się plecie”. Już słychać było też piękny, dziewczęcy śpiew dochodzący z pleneru przy Bramie Nizinnej. To była próba.

Z  wiankami na głowach  dołączyłyśmy do męskiej części załogi  i razem udaliśmy się na ognisko. Po chwili rozległy się śpiewy. Zaczęła się uczta dla ducha, oczu i uszu. Dziewczyny śpiewały cudnie,  pięknie wyglądały i były naprawdę super atrakcją. Taka niespodzianka! Deszcz troszkę namieszał  i trzeba było przenieść się do sali klubowej, ale dalej było magicznie. Śpiewały studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku: Nilani Perera - piosenka aktorska, jazz, folk, Inga Gozdur - repertuar rozrywkowy, około jazzowy oraz Nina Romanowska, Weronika Veira Gabryelczyk i Jagoda Wojciechowska. Na klawiszach akompaniował profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku - Piotr Słopecki.

Dziękujemy Wam, kochani za wspaniałą ucztę duchową.

Już w trakcie koncertu przy barze Marzenka powołała 4-osobową Komisję Kulinarną i rozpoczęto degustację kilkunastu potraw wykonanych we własnym zakresie i dostarczonych przez uczestników spotkania. Sporządzono listę z ocenami członków Komisji i po podliczeniu ocen,  nastąpiło rozstrzygniecie konkursu na najlepsze jedzonko na sąsiedzkie spotkania. Najlepszymi (zdaniem Komisji) okazała się tradycyjna sałatka warzywna  Ani Przewodniczki i sernik Danusi. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca była „Sąsiedzka Książka Kucharska”. Drugie miejsce zdobyły naleśnikowe placki z truskawkami (nagrodą była torba z nadrukiem „Gdańskich Dni Sąsiadów”), a trzecie - ciasto bananowe Zosi (nagrodą była kolorowa kreda).

Jacek wraz z NEMO  zaprosili  do  wspólnego  biesiadowania i śpiewania. Na gitarach grali  Krzysio i Mirek, śpiewał Jacek. Popłynęły znane nutki, znane słowa. Piosenki żeglarskie i turystyczne. I Bałtyckie Morze, i Bieszczadzkie Anioły,  Stare kufle,  Wypić wypijemy. Były wspólne śpiewy, tańce, hulanki. Do zespołu dołączył Pan Profesor Klawisz - Piotr Słopecki.

Około północy puściłyśmy wianki na wodę  - bez światełek, bo było wietrznie. A z sali klubowej już po północy dalej rozlegały się śpiewy. Śpiewał jeszcze Apollo z gitarą  i Wojtek z klawiszami. Oj, późno się zrobiło…

Już LATO!

Dziękuję Zenkowi, Ani, Marzence, Jackowi i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Spotkania Sąsiadów. Dziękuję Komandorowi za duchowe wsparcie oraz dziękuję wszystkim gościom za wspaniałe uczestnictwo, pyszności na wspólnym stole i wesoła zabawę.

Do następnego razu
Elżbieta Miąskowska

Dni Sąsiadów

Dni Sąsiadów